28-06-202214:15

З Днем Конституції України!

Щороку, 28 червня, Україна відзначає День Конституції.
З цього приводу пропонуємо вашій увазі декілька цікавих фактів про Основний закон.
Конституція України була прийнята Верховною Радою о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
Депутати весь день і всю ніч працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі без перерв.
«За» ухвалення Основного закону проголосували 315 народних депутатів з 300 необхідних.
 
Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної Української держави.
Вона визначає основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини й громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
 
Попередники сучасної Конституції:
1. Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.
2. Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.
3. Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
4. Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
Стаття 161 проголошує День прийняття Конституції України державним святом – Днем Конституції України. З 1997 року цей день є державним вихідним і днем вшанування Основного Закону держави.
 
Факти про Конституцію України
 
Процес підготовки Конституції України зайняв на шість років – з 1990 по 1996 рік.
Протягом 1990–1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. Крим міг би позбутися статусу автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.
Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.
Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 року проект документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою України. 2 квітня проект Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проект прийняли у першому читанні. При підготовці до другого читання до документу внесли близько шести тисяч поправок. Усі три місяці комісія працювала над проектом без вихідних з 9 ранку і до 10 вечора.
Засідання Верховної Ради України щодо прийняття Основного Закону тривало добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
«Є Конституція!», – такі були перші слова голови Верховної Ради України Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами.
21 червня 1996 року було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Конституція в мініатюрі розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціального тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана в Музей книги і друкарства.